Jakie skutki będzie miała nowa sytuacja polityczna dla przemysłu lotniczego w dziedzinie pomiarów lotniczych w naszym regionie?
W mojej ocenie, sytuacja w tej części Europy, spowodowana wojną na Ukrainie miała kluczowy wpływ na nasze codzienne misje lotnicze i mogę powiedzieć, że rok 2022 był pełen wyzwań.

Zacznijmy od sprawdzenia planu użytkowania przestrzeni powietrznej na dzisiaj (AUP/UUP CURRENT). Filtruję treść mapy według wysokości. Na ekranie wyświetlane są rezerwacje, których zakres wysokości, przynajmniej częściowo, znajduje się w określonym zakresie filtrów wysokości. Jednostką wysokości są poziomy lotu, np. F200 odpowiada wysokości 20 000 stóp. W rezultacie otrzymałem mapę i wiele rzeczy do przemyślenia.

Wojna na Ukrainie spowodowała, że niemal połowa Polski (wschodnia część) stała się Bramą do Ukrainy, a od początku konfliktu przestrzeń powietrzna nad Ukrainą była zamknięta. W związku z tym połowa przestrzeni powietrznej Polski była bardzo problematyczna dla lotów pomiarowych w 2022 roku. Niestety, nie wiadomo, co jeszcze przyniesie nam 2023 rok, ponieważ graniczymy z Rosją (na północy) i Białorusią (na wschodzie).

J-Town
Senny port lotniczy Rzeszów Jasionka, który do tej pory był zdominowany przez budżetowe linie lotnicze, stał się jednym z największych węzłów w regionie, przez który szerokim strumieniem miało płynąć wsparcie z całego świata dla walczącej Ukrainy. Amerykańscy żołnierze NATO nazywali to miejsce J-Town (Jasionka).

W efekcie liczba operacji lotniczych wzrosła drastycznie, a konwoje wyładowane pomocą humanitarną i sprzętem wojskowym dzień i noc opuszczały J-Town pod eskortą policji, kierując się ku pobliskiemu Lwowowi. Na terenie bazy lotniczej widoczne są amerykańskie wyrzutnie Patriot za zielonym płotem ochronnym.


Do tego należy jeszcze doliczyć korowód VIP-owskich maszyn przywożących prezydentów i premierów z wielu krajów świata, którzy z przesiadką na pociąg w pobliskim Przemyślu wciąż pielgrzymują do Kijowa do Wołodymyra Zełenskiego. Pierwszymi politykami, którzy w warunkach wojennych udali się na Ukrainę, byli premierzy Polski, Czech i Słowenii (15 marca 2022 r.), a najsłynniejszym gościem rzeszowskiego lotniska był oczywiście przywódca USA Joe.

Nasza baza lotnicza stała się częścią J-Town od końca lutego 2022 roku, co więcej stała się jednym z najbezpieczniejszych miejsc w Europie. Brzmi świetnie. Jednakże, patrząc z perspektywy sezonu 2022, który dla nas rozpoczyna się zawsze na przełomie lutego-marca, musimy przyznać, że był to prawdziwy koszmar dla naszej bazy lotniczej. Choć już przyzwyczailiśmy się do sytuacji, obawiamy się, że w 2023 zostaniemy ponownie zaskoczeni.
Przestrzeń powietrzna nad Polską
W marcu 2022 prawie połowa polskiej przestrzeni powietrznej była zastrzeżona dla wojska i sił sojuszniczych, które tworzą tarczę ochronną w przypadku konfliktu lub ataku - powiedział szef Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PANSA), Janusz Janiszewski.

Konflikt na Ukrainie miał już poważne skutki dla przemysłu, co sprawiło, że ruch lotniczy cywilny był możliwy tylko w zachodniej części kraju. Linie lotnicze unikały wschodniej granicy Polski na odległość około 180 km, ponieważ tam zaczynała się strefa z ograniczeniami i zakazem planowania lotów z powodu działań obrony powietrznej.

Lotnisko Rzeszów-Jasionka, które stało się bazą i centrum wojskowym, wymagało wprowadzenia ograniczeń w ruchu cywilnym, a lotnisko w Lublinie jest również wykorzystywane dla działań wojskowych i humanitarnych sojuszników. Szef PANSA wskazał, że operacje wojskowe w powietrzu wymagały między innymi przekierowania lotów cywilnych, ale ruch lotniczy przebiegał płynnie. Jednak zaznaczył, że priorytetem jest obrona naszych granic i nieba, więc lotnictwo cywilne ustępuje na drugi plan, w tym loty do celów pomiarowych i nasze normalne operacje lotnicze, takie jak loty testowe i kalibracyjne czy mobilizacja. W tym kontekście nasza baza, mimo że stała się jednym z najbezpieczniejszych miejsc w Europie, musiała stawić czoła trudnej sytuacji i dostosować się do wymogów obrony powietrznej kraju.
Maksymalnie 48 godzin, aby opuścić gniazdo
Nasz zespół doświadczył sytuacji, o której nigdy wcześniej, nawet w najgorszych koszmarach nie myśleliśmy. Otrzymaliśmy zaledwie 48 godzin na opuszczenie hangaru i w ciągu kilku godzin musieliśmy zebrać załogi oraz wystartować z flotą samolotów wyposażonych w sensory do różnych lokalizacji. To było pierwsze takie wydarzenie w naszej historii. Jednak dzięki niezłomnej determinacji i poświęceniu naszych pracowników udało nam się sprostać temu wyzwaniu.
Mimo, że przestrzeń powietrzna była pod kontrolą wojskową, a lotniska cywilne działały z ograniczeniami, nasza firma nie usprawiedliwiała się przed klientami tą sytuacją, jako tzw. siłą wyższą. Dla nas najważniejsze jest zadowolenie naszych klientów i zawsze robimy wszystko, co w naszej mocy, aby dotrzymać zobowiązań. Jesteśmy wdzięczni za szacunek i zrozumienie, jakie wykazali nam nasi klienci w czasie tych niełatwych chwil.
Środki NATO nad wschodnią Europą

Zdjęcie przedstawia poranny lot nad wschodnią Europą podczas wykonywania misji zwiadowczych:
- USAF Boeing RC-135W (kryptonim JAKE12) nad Polską w pobliżu granicy z Białorusią;
- USAF Boeing RC-135U (kryptonim HOMER59) nad Rumunią w pobliżu granicy z Mołdawią;
- US Army Bombardier 600 ARTEMIS nad Polską w pobliżu granicy z Białorusią.
Wykonując AAR dla misji patrolowych:
- Boeing KC-135R nad Rumunią;
- Boeing KC-135R z powrotem do bazy Ramstein;
- Boeing KC-135R nad północną Polską.
Marzec i kwiecień 2022 roku przyniosły idealne warunki fotogrametryczne. Niestety w tym czasie lotniska cywilne i przestrzeń powietrzna była pod kontrolą wojskową. Pierwszy raz miałem okazję zobaczyć tak wiele odrzutowców przelatujących nad moim domem (położonym zaledwie 80 km od J-Town).

Nasza baza lotnicza w J-Town - powrót do pełnej gotowości
Po kilku miesiącach oraz wielu trudach i wyzwaniach, które zmusiły nas do opuszczenia hangaru, nasza baza lotnicza w J-Town została ponownie zorganizowana na lotnisku Rzeszów-Jasionka. Choć wymaga to przestrzegania nowych procedur, cieszymy się, że ponownie możemy korzystać z naszego hangaru, w towarzystwie wszechobecnych Humvee, które poruszają się po naszej platformie postojowej. Z dumą i gotowością patrzymy w przyszłość, przygotowani na nowe wyzwania w 2023 roku.
Jednakże, powrót do normalności nie jest łatwy, a zdobycie dostępu do pasa startowego i wolnej drogi do lądowania po misji fotogrametrycznej nadal stanowi wyzwanie.

Ograniczenia R148
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej opublikowała notatkę E0687, na mocy której wprowadzono strefę R148 z zakazem lotów ( z wyjątkami). Ograniczenia miały obowiązywać od 10 marca 2022 r. godz. 11.16 UTC do 1 kwietnia 2022 r. godz. 06.00 UTC.
Chociaż formalnie nie wiele się zmieniło, operacje lotnicze wewnątrz strefy R148 wymagały indywidualnych uzgodnień z agencjami cywilnymi i wojskowymi z wyprzedzeniem, co stawiało przed nami dodatkowe wyzwania. Pojawiała się również niepewność dotycząca wprowadzenia kolejnych decyzji.

Ściśle tajne
Codziennie aktualizowana lista koordynatów i klasyfikowanych informacji dotyczących obszarów ograniczonego dostępu podczas procesów w Polsce jest publikowana przez dedykowane departamenty w Agencji Rządowej. Niestety, ta informacja jest ważna tylko w dniu jej wydania, co oznacza, że konieczne jest kilkakrotne zapytanie o aktualne procedury, w tym po podpisaniu umowy, przed lotem, podczas przetwarzania danych i przed dostarczeniem danych do klienta.


Dodatkowo, obecna sytuacja geopolityczna skłoniła do porozumienia z Ministrem Obrony Narodowej oraz GUGiK w sprawie standardów publikowania szczegółowych produktów kartograficznych dla obszarów kluczowych dla obrony i bezpieczeństwa narodowego. To komplikuje projekty ortofotomapy o wysokiej rozdzielczości, dostawy gęstej chmury punktów ALS i wszelkie usługi geoportalu, w tym WMS.
Koniec części 1 - 2022...
Nie chcę kontynuować tej serii artykułów w 2023 roku...
Przeczytaj na Linkedin (EN).