Miasta na zdjęciach lotniczych sprzed lat

historyczne zdjęcia lotnicze
Witold Kuźnicki
Witold Kuźnicki
Dyrektor ds. Kluczowych Klientów
pierwsza publikacja: 05.2016 Geodeta

Zbudowany przez nas portal retromapy.pl umożliwia nie tylko sentymentalną podróż w czasie, ale przede wszystkim jest sprawnym narzędziem dla samorządów do śledzenia zmian w zagospodarowaniu przestrzennym.

Treść zdjęć lotniczych zawsze wzbudzała zainteresowanie, choć dawniej dostęp do nich miało głównie wąskie grono specjalistów. Na początku wykorzystywano je przede wszystkim do celów wojskowych, dopiero później cywilnych. Obecnie mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki, a dzięki internetowi dostępne są dla wszystkich.

Wraz z rozwojem i popularyzacją systemów informacji przestrzennej coraz częściej samorządy publikują nowo pozyskane ortofotomapy, tak aby były dostępne dla mieszkańców czy przedsiębiorców w możliwie krótkim czasie od nalotu. Jednak w większości przypadków odbywa się to na zasadzie zastąpienia poprzednich danych (np. sprzed dwóch lat) aktualnym materiałem. Internauta niezorientowany w obsłudze systemów klasy GIS automatycznie traci możliwość intuicyjnego porównywania zmian w zagospodarowaniu terenu. Na rynku istnieją rozwiązania, które umożliwiają przełączanie się pomiędzy archiwalnymi ortofotomapami, ale często jest to skomplikowane, czasochłonne i przeznaczone raczej dla fachowców. Ponadto szybkość działania tychże serwisów mapowych pozostawia wiele do życzenia.

port łódź
Ryc. 1. Rejon centrum handlowo-usługowo-rozrywkowego Port Łódź. Zmiana charakteru zagospodarowania i nowy układ komunikacyjny miasta w kierunku drogi ekspresowej S14.

Ponieważ dla każdego miasta w Polsce na przestrzeni ostatnich lat wykonano przynajmniej kilka ortofotomap, uznaliśmy, że warto z tego skorzystać i opublikować je wszystkie w Internecie. Oprócz kolorowych materiałów pozyskanych w technologii cyfrowej dostępne są bardzo ciekawe czarno-białe zdjęcia lotnicze jeszcze z czasów kamer analogowych. Różnią się rozdzielczością, często ich jakość może odbiegać od naszych oczekiwań, ale najważniejsze jest to, że zawierają bardzo wartościową informację historyczną. Są żywą scenografią dawnych wydarzeń, reprezentują przestrzeń istniejącą tylko we wspomnieniach naszych rodziców czy nawet dziadków. Najczęściej dane te leżą gdzieś zapomniane lub korzystają z nich tylko nieliczni specjaliści.

W związku z tym powstała u nas idea zmierzenia się z tym problemem poprzez przygotowanie prostego, intuicyjnego narzędzia funkcjonującego w środowisku przeglądarki internetowej i umożliwiającego interaktywne porównywanie ortofotomap wykonanych w różnych okresach. W tym celu stworzyliśmy serwis retromapy.pl, który łatwo i przede wszystkim szybko pozwala porównywać ortofotomapy pomiędzy dwiema wybranymi datami.

antropopresja na zdjęciach lotniczych
Ryc. 2. Efekt inwestycji hydrotechnicznych prowadzonych we Wrocławiu (antropopresja). Fragment Starej Odry i Kanału Miejskiego.

Jeśli chodzi o liczbę ortofotomap, serwis nie ma ograniczeń (można publikować je np. z kilkunastu okresów). Daje możliwość wzajemnego nakładania obrazów ze zmianą stopnia przezroczystości, równoległego oglądania dwóch w jednym oknie mapy bądź przesłaniania jednego materiału drugim z użyciem tzw. suwaka. Płynne powiększanie czy pomniejszanie wraz z przesuwaniem treści ekranu pozwalają szybko poruszać się po obszarze danego miasta.

Istnieje również możliwość nakładania warstw wektorowych, np. ewidencji gruntów, co daje kolejne ciekawe i praktyczne zastosowania, jak śledzenie zmian przebiegu dróg w stosunku do granic ewidencyjnych.

Tworząc retromapy.pl, postawiliśmy sobie za cel zbudowanie takiego interfejsu, który obsłuży każdy internauta, nawet bez elementarnej wiedzy z zakresu GIS czy geodezji. Wszystkie funkcje są intuicyjne, serwis nie wymaga żadnych wtyczek i bardzo szybko odświeża zawartość mapy.

Publikowane treści mają wartość sentymentalną, można więc spodziewać się dużego zainteresowania lokalnych społeczności. Dlatego przewidziano integrację z serwisami społecznościowymi, jak np. Facebook, tak aby interesujący fragment miasta można było opublikować na swoim profilu, udostępnić innym osobom czy skomentować. Natomiast dzięki opcji generowania szybkiego linku uzyskujemy możliwość przesłania konkretnej lokalizacji i widoku za pomocą e-maila lub innego kanału komunikacyjnego.

historyczne zdjęcia
Ryc. 3. Kielecki Kolporter Arena wybudowano dokładnie na miejscu pierwszego stadionu z drugiej połowy lat 30. XX wieku.

Pierwsze wdrożenia będą miały miejsce jeszcze w tym roku. Spodziewamy się, że tego typu serwis może wypełnić lukę na rynku i stanowić interesujące źródło informacji przestrzennej. Każdy w końcu będzie mógł pokazać nie tylko, gdzie mieszka, ale również gdzie się wychowywał lub jak jego miasto wyglądało kiedyś i co teraz tam zbudowano.

Chcemy, żeby serwis retromapy.pl był standardową usługą dostarczaną naszym klientom przy zamawianiu aktualnych zdjęć lotniczych i ortofotomap. Co ważne, nie przewidujemy ponoszenia przez samorządy żadnych dodatkowych kosztów związanych z uruchomieniem takiej usługi. Od kilku lat konsekwentnie nie tylko dostarczamy dane bardzo dobrej jakości, ale również budujemy rozwiązania mapowe do ich publikacji w Internecie. Przykładem niech będzie serwis ukosne.pl czy opisane tu retromapy.pl.

Artykuł z Geodety (PDF)

AKTUALIZACJA: Funkcjonalność naszych serwisów (polska3d.pl, ukosne.pl, retromapy.pl) zintegrowaliśmy w jednej aplikacji - OBLIVIEW®.

lifecoolcity
obliview
mapa drzew
mapy strat ciepła

Jeśli zainteresowała Cię nasza oferta

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

KONTAKT
 • MGGP Aero Sp. z o. o.
 • ul. Kaczkowskiego 6
 • 33-100 Tarnów
 • NIP 873-12-56-310
 • tel.: +48 14 631 80 00
 • kontakt@mggpaero.com
 • Oddział w Warszawie
 • MGGP Aero Sp. z o. o.
 • Central Tower (17p.)
 • Aleje Jerozolimskie 81
 • 02-001 Warszawa
 • tel. +48 600 96 29 10
 • Centrum B+R
 • Baza Lotnicza
 • MGGP Aero Sp. z o. o.
 • 36-002 Jasionka 925
 • tel. +48 600 45 43 35