Centrum Badawczo-Rozwojowe i nowy hangar

centrum badawczo-rozwojowe
Witold Kuźnicki
Witold Kuźnicki
Dyrektor ds. Kluczowych Klientów
pierwsza publikacja: 10.2018 Linkedin

Tegoroczne Święto Lotnictwa Polskiego było czasem upamiętnienia pięknej historii polskiego lotnictwa, a także wspomnienia niezwykłych osobowości, które przyczyniły się do jego licznych sukcesów. Jednak ten dzień był wyjątkowy również z innego powodu - oficjalnie odebraliśmy nasz nowy budynek na lotnisku Rzeszów-Jasionka.

świętlo lotnictwa polskiego

Nowy hangar

Uroczystość symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego odbyła się rok temu. Prace budowlane przebiegały bardzo szybko – trwały tylko trzy miesiące. Od początku było oczywiste, że przed zimą cała nasza flota będzie musiała mieć zapewnione schronienie pod dachem. Ze względu na warunki atmosferyczne część prac zaplanowano na wiosnę 2019 roku. Prace zakończono m.in. wylaniem płyty betonowej przed hangarem i nałożeniem na posadzkę nawierzchni epoksydowej.

Od wiosny obiekt jest bardzo intensywnie użytkowany przez naszą załogę. Obecnie w hangarze stacjonuje sześć samolotów, ale jego powierzchnia i przęsło bramy zapewnia dodatkowe miejsce dla kolejnych sześciu samolotów.

Najważniejszym atutem obiektu jest jego 200-metrowa powierzchnia, która służy jako przejście od frontowej płyty hangaru aż po wejście do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Po przejechaniu kolejnych 200 metrów flota MGGP Aero może korzystać z pasa startowego o długości 3200 metrów i szerokości 45 metrów, który po Lotnisku Chopina jest drugim pod względem długości w kraju (ex aequo z Portem Lotniczym Katowice-Pyrzowice).

otwarcie hangaru

MGGP Aero poza działalnością fotogrametryczną wspiera również młodych początkujących pilotów.

Nawiązaliśmy współpracę z Ośrodkiem Szkolenia Lotniczego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, aby dać swoim studentom i absolwentom szansę na rozwój i zdobycie cennego doświadczenia. Obie strony zobowiązały się do organizowania procesów rekrutacyjnych, pomagających w doborze przyszłych pilotów, a także do promowania lotnictwa cywilnego i sportów lotniczych wśród młodzieży.

flota mggp aero

Umowa zakłada również wzajemną wymianę doświadczeń związanych z organizacją szkoleń studenckich (zwłaszcza w zakresie lotów fotogrametrycznych) w ramach procesu szkolenia lotniczego.

nowy hangar

Centrum Badawczo-Rozwojowe

Od początku swojego istnienia prowadzimy prace rozwojowe w zakresie samolotów i specjalistycznych sensorów, podobnie jak w przypadku pierwszej w Polsce cyfrowej, wielkoformatowej kamery fotogrametrycznej (2007), lotniczego skanera laserowego (2010) czy pierwszych systemów wielosensorowych.

Projekty badawczo-rozwojowe w zakresie teledetekcji środowiska naturalnego i zurbanizowanego realizujemy już od ponad trzech lat. Wykorzystujemy platformy wielosensorowe, skanery, kamery do zdjęć pionowych i ukośnych oraz zestawy kamer hiperspektralnych. Oczywiście nie zawsze i nie o wszystkim piszemy otwarcie bo tak budujemy przewagę konkurencyjną ale na pewno działalność badawczo-rozwojowa jest wpisana w genotyp funkcjonowania firmy. Większość naszych przedsięwzięć badawczych to konkretna odpowiedź i rozwiązanie zgodne z oczekiwaniami rynku, jego potrzebami dzięki czemu bardzo szybko trafia do komercyjnego zastosowania

zdjecia ukośne poznania

Etap I B+R (jesień 2018)

Z uwagi na naszą działalność lotniczą Centrum Badawczo-Rozwojowe to infrastruktura ściśle powiązana z hangarem. Zostało zaprojektowane tak, aby stanowić technologiczne zaplecze dla załóg i umożliwić realizację wszelkich pomysłów mających na celu przyspieszenie czy ulepszenie procesów związanych z projektowaniem, lataniem, przesyłaniem i przetwarzaniem danych.

Jeszcze tej jesieni infrastruktura teletechniczna umożliwiać będzie automatyczne weryfikowanie, kopiowane i przesłane danych do głównej siedziby w Tarnowie, gdzie część z procesów produkcyjnych zostanie uruchomiona bezpośrednio po ich dotarciu.

centrum badawczo-rozwojowe

Etap II B+R (wiosna 2019)

Etap drugi przewiduje stworzenie Stanowiska Kalibracji Sensorów. Od kilku lat korzystamy ze specjalnego terenowego obszaru kalibracji w okolicach Łańcuta. Obszar kalibracji wykorzystujemy średnio dwa razy w miesiącu na tzw. „pole testowe” dla kamer i skanerów laserowych. Wkrótce poza terenowym polem kalibracyjnym zostanie otwarte kolejne pole testowe – tym razem z pomocą zespołu naukowców z AGH, kierowanego przez prof. Krystiana Pykę.

Specjalne znaczniki pomiarowe rozmieszczone są już na jednej z najbardziej precyzyjnie wybudowanych ścian w naszej firmie. Takie wewnętrzne “pole testowe” pozwoli na kalibrację sensorów we własnym zakresie, porównując ich parametry a co najważniejsze zmienność w czasie, co ma szczególny wpływ na jakość zdjęć jak i ich metryczność.

samoloty mggp aero
Przeczytaj na Linkedin (EN)
lifecoolcity
obliview
mapa drzew
mapy strat ciepła

Jeśli zainteresowała Cię nasza oferta

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

KONTAKT
 • MGGP Aero Sp. z o. o.
 • ul. Kaczkowskiego 6
 • 33-100 Tarnów
 • NIP 873-12-56-310
 • tel.: +48 14 631 80 00
 • kontakt@mggpaero.com
 • Oddział w Warszawie
 • MGGP Aero Sp. z o. o.
 • Central Tower (17p.)
 • Aleje Jerozolimskie 81
 • 02-001 Warszawa
 • tel. +48 600 96 29 10
 • Centrum B+R
 • Baza Lotnicza
 • MGGP Aero Sp. z o. o.
 • 36-002 Jasionka 925
 • tel. +48 600 45 43 35