AKTUALNOŚCI

Zdjęcia ukośne - zmieniamy punkt widzenia
25-05-2012
Rozwój cyfrowych kamer fotogrametrycznych determinował dostępność zdjęć lotniczych oraz ich większą rozdzielczość przestrzenną. Przekładało się to bezpośrednio na wzrost rynku i popularyzację tego typu informacji. Do niedawna standardem były ortofotomapy o wielkości piksela terenowego 10cm, natomiast obecnie jest popyt na 5cm piksel. Niestety ograniczona perspektywa, to w pewnym sensie wada zdjęć pionowych. Pomimo, iż z góry widać więcej to jednak w pewnych sytuacjach brakuje perspektywy czy widoków z kilku ujęć. Wszyscy na co dzień podświadomie poszukujemy informacji kontekstowej. Właśnie taką możemy uzyskać dzięki zdjęciom ukośnym.

Pierwsze zdjęcia ukośne wykonaliśmy trzy lata temu, w ramach projektu inwentaryzacji linii elektroenergetycznych realizowanego dla PSE Operator S.A. Następne doświadczenia zdobywaliśmy inwentaryzując i przygotowując mapy kilku linii dla firm projektowych oraz całe miasta Bytom i Kielce. Każdy zakończony projekt był wstępem do następnego a 5 dużych projektów w ostatnim roku miało ogromny wpływ na ostateczny kształt unikalnej w Polsce platformy wielosensorowej. System składa się z zestawu kamer zwróconych w różnych kierunkach, skanera laserowego i modułu sterującego pracą sensorów. W zależności od konfiguracji kamer oraz projektu planu lotu można uzyskać widok 360 stopni i nawet kilkanaście widoków ukośnych dla każdego fotografowanego miejsca. Niski pułap, optyka kamer i odpowiednio dobrany samolot czy śmigłowiec umożliwia rejestrację zdjęć o rozdzielczości od kilku centymetrów w pięciu kierunkach. Takie parametry zapewniają wizualizację ogromnej ilości danych prezentowanych w bardzo atrakcyjny sposób, zwłaszcza dla osób, które na co dzień nie mają za wiele wspólnego z mapami czy mających trudności z interpretacją obrazów ortogonalnych. Równolegle wraz ze zdjęciami ukośnymi rejestrowane są zdjęcia pionowe i tzw. chmura punktów będąca efektem skanowania laserowego. Taki unikalny i jednorodny zestaw danych daje duże możliwości w generowaniu produktów końcowych, jakimi są: ortofotomapy, modele 3D, teksturowanie, NMT, NMPT.

Nowe doświadczenia i praca inżynierów zaowocowała kilkoma unikalnymi rozwiązaniami zarówno pod kątem usprawnienia procesu przetwarzania danych źródłowych, dodatkowych produktów końcowych jak i funkcji użytkowych aplikacji. Specjalnie dedykowany program do zdjęć ukośnych pozwala jednocześnie analizować dany obiekt w pięciu oknach widoku, a oprócz standardowej interaktywnej nawigacji można mierzyć odległości, powierzchnie, wyznaczać współrzędne, mierzyć wysokości budynków czy teksturować modele 3D. Program ma możliwość wczytywania danych wektorowych, natomiast same zdjęcia mogą być integrowane z dowolnym oprogramowaniem klasy GIS.

ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

SZYBKI KONTAKT

mapka

MGGP Aero Sp. z o.o
ul. Kaczkowskiego 6,
33 - 100 Tarnów
tel. +48 14 631 80 00
kontakt@mggpaero.com

Strona główna Oferta Branże Firma Aktualności Galeria Mapa strony Kontakt